wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo podlaskie / powiat siemiatycki / gmina Grodzisk

Siemiony

www.siemiony.17-315.wsiepolskie.pl

Moderator: Joanna Iwanowska

Redakcja: Joanna Iwanowska, Magda Ćwiek, Emilia Zduniewicz, Łukasz Osiniak, Małgorzata Plichta, Joanna Kobus, Patryk Angielczyk, Szymon Zduniewicz, Małgorzata Goławska

Zostań moderatorem tematycznym

Rzemiosło i rękodzieło / Ginące zawody

Kuźnia w Siemionach została zbudowana w 1959 r. przez obecnego kowala - Stanisława Szmurło. Pan Szmurło, przed budową swojej kuźni odbył dziesięciomiesięczny staż u pana Kazimierza Okińskiego. Pan Okiński także miał swoją kuźnię w  Siemionach. Znajdowała się w Dworze. Pan Stanisław od 1959 r. cały czas zajmuje się kowalstwem z dwuletnią przerwą na służbę wojskową. Ma świadectwo czeladnicze i mistrzowskie.
W kuźni znajduje się palenisko, nożyczki do gwintowania, kowadło, młot. Teraz kuźnia zaopatrzona jest także w spawarkę. Kiedyś ich nie było, i aby połączyć dwie części metalu paliło się  ognisko i w jego ogniu złączało metale. Ale nie zawsze był węgiel do palenia ogniska, więc paliło się korę brzozy.
Kowal zajmował się kiedyś  remontem pługów konnych, bron, podkuwaniem koni. Teraz, z upływem lat i wzrostem techniki, rzadko kiedy ktoś ma konia do podkucia, a tym bardziej pługi konne do remontu. Więc teraz kowal zajmuję się klepaniem sośników, robiebiem siekier, kuciem, spawaniem wozów. Kiedyś kowal miał mnóstwo pracy, przed kuźnią gromadziły się tłumy potrzebujących pomocy kowala. Teraz ma więcej czasu wolnego i nie tyle zleceń co kiedyś.

Słowa kluczowe (tagi): kowalstwo tradycyjne, owczarz